TARTU, ESTONIA

Toidutalumatus on sage põhjus ägedate ja krooniliste haiguste tekkimiseks. Häiritud on ainevahetus, seedimine, immuunsus, närvi- ja endokriinsüsteemid.

Statistika näitab, et 45% rahvastikust kannatab toidutalumatuse all. Rohkem kannatavad naised ja lapsed. Paljud ei tea, et tarbivad toiduained, mis võivad mõne aja pärast tekitada tõsiseid haigusi. Toidutalumatuse põhiline probleem seisneb selles, et seda on raske  tuvastada ja õigeaegselt hakata ravima spetsiaalse dieediga.

Toidutalumatus võib tekkida igas vanuses ja iga toidu peale. Sümptomid tavaliselt avalduvad 8-72 tundi peale toidu kasutamist (nn varjatud iseloom). Sümptomid võivad olla väga mitmesugused (nahalööve, seedimise häire, depressioon, pea- ja liigeste valud.) Probleemset toitu on võimatu ära arvata. Allergiatest on siin kasutu.

Kui vastsündinud lastel, kes saavad rinnapiima, esinevad diatees, atoopiline dermatiit, kõhuvalud (gaasid), siis need sümptomid võivad olla seotud reaktsiooniga ema piimale. Emal võib olla toidutalumatus teatud produktidele, mida ta regulaarselt tarbib lapse rinnapiimaga toitmise perioodi vältel. Toidutalumatuse analüüs aitab määratleda probleemsed toiduained ja välja töötada individuaalsed soovitused dieedi suhtes.

Toidutalumatuse ravi toimib ainult dieedi abil.Teatud ajaks lülitakse välja probleemsed toiduained. On kindlaks tehtud, et antihistamiinikud ei aita toidutalumatuse ravile kaasa.

Toidutalumatuse test – see on spetsiifiline test, mis on välja töötatud Saksamaal, kasutades kaasaegset tehnoloogiat.

Toidutalumatuse testi kasutatakse rohkem kui 30 riigis üle maailma. Suur hulk toiduained valiti selleks, et koostada individuaalsed dieedid ja anda patsientidele soovitusi toitumise kohta.

Toidutalumatuse testi võib teha lastele alatest 2 eluaastast. Noorematel lastel testi jaoks vereproovi pole tarvis, kuna testi tulemused emal ja lapsel on sarnased. Tuleb uurida ema ja orienteeruda tema tulemuse peale.

Toidutalumatuse sümptomid:

  • tunnete, et sõite midagi halba, aga inimesed kellega olete õhtustanud ei tunne mingit düskomforti.
  • olete teinud allergiatesti, aga pole midagi avastatud
  • teil on kroonilised haigused ja kasutate ravimeid, aga need ei aita.

Nende sümptomite korral võib olla teie halva enesetunne põhjus peituda individuaalses toidutalumatuses.

Test on välja töötatud R-Biopharmi kompanii poolt Saksamaal, kasutades kaasaegset diagnostilist tehnoloogiat.

Toidutalumatus  ja allergia – mis on nende vahe?

Klassikaline allergia võib välja lüüa kohe. Näiteks sõite õuna ja veidi aja pärast hakkasid silmad vett jooksma, nahk punetama ja sügelema.

Toidutalumatus on varjatud immuunsüsteemi reaktsioon võib ilmneda mõne päeva pärast, kuid põhjust on raske avastada.

Kui test on tehtud, siis arst annab teile soovitusi toitumise ja toiduainete asendamise suhtes. Ebasoovitavate toiduainete (produktid-provokaatorid) väljajätmine  tugevdab immuunsüsteemi, parandab enesetunnet, ravib kroonilisi haigusi ja alandab kehakaalu.